Zatvori
Poslovni Puls
04/06/2012

SUPAČ: George Soros kaže da je raspad eurozone možda već "iza ugla"

Eurozona ima još tri mjeseca. To je vremenski okvir u kojem, kako tvrdi milijarder George Soros, politički lideri Europe moraju osmisliti plan za spas zajedničke europske valute...

"Nakon što nestane taj prozor od tri mjeseca, tržišta će i dalje zahtijevati sve više i više, a vlasti neće moći ispuniti njihove zahtjeve", kazao je George Soros držeći govor na Festivalu ekonomije u talijanskom gradu Trentu.

Europska unija je, kazao je Soros, a prenosi CNBC, poput balona; ne financijskog, već političkog. Taj balon, smatra kontroverzni investitor, mogao bi zbog krize eurozone puknuti u bilo kojem trenutku.

"U fazi rasta EU je bila ono što psihoanalitičar David Tuckett naziva fantastičnim objektom - nestvarna, ali neizmjerno privlačna. Gledajući unatrag, sada je jasno da je najveći problem što su članice eurozone prepustile Europskoj središnjoj banci pravo da proizvodi novac. U tom trenutku nisu shvaćali što takav potez znači", kaže Soros.

Kada su se odrekle kontrole nad vlastitom valutom, zemlje eurozone zapravo su stvorile ključan uvjet za krizu u kojoj se nalaze danas. U nedostatku boljih financijskih instrumenata, čitava eurozona sada mora uložiti znatna sredstva u očuvanje i stabilizaciju bankovnog sustava, smatra Soros.

Najveći otpor daljnjoj sanaciji, kaže Soros, dolazi iz Njemačke. No, uvjeren je da će i Angela Merkel uskoro posustati i povući nužne korake za spas zajedničke europske valute. Naime, ukoliko euro propadne, njemačke banke pretrpjet će ogromne gubitke, a uvelike će biti oštećen i njemački izvoz.

Soros također ističe da krivci za krizu nisu prezadužene zemlje poput Grčke i Španjolske, kao što se često može čuti. "Centar Europe odgovoran je zato što je stvorio sustav s greškom, uvodio sporazume s greškom, provodio politiku s greškom i činio premalo i prekasno", kaže Soros.

"Tijekom 1980-ih godina Latinska Amerika pretrpjela je izgubljeno desetljeće. To je sudbina koja sada čeka Europu. To je odgovornost koju Njemačka i ostale zemlje kreditori moraju prihvatiti. Oni ne shvaćaju prirodu krize: ne radi se o fiskalnom problemu, već o bankarskom problemu, problemu kompetitivnosti. Rješenje koje su pokušali primijeniti je sasvim pogrešno. Ne možete smanjiti dug smanjujući ekonomiju. Mjere štednje ne funkcioniraju", kaže Soros.

Izvor: Index

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram