Zatvori
Poslovni Puls
24/01/2013

Amerikanci pokreću novu svemirsku utrku za rudačom na asteroidima

Američka tvrtka Deep Space Industries (DSI) otkrila je ovoga tjedna ambiciozne planove za vađenje rude na asteroidima, piše britanski Guardian...

Tvrtka je objavila da planira 2015. godine lansirati nekoliko malih satelita nazvanih Fireflies u misije istraživanja asteroida u potrazi za rudama, a godinu dana kasnije lansirala bi letjelice Dragonflies koji bi tri do pet godina prikupljale materijal s asteroida.

Tvrtka je priopćila da namjerava početi s komercijalnim operacijama do 2020. godine. Oni očekuju da će prvi klijenti biti "znanstvenici i privatni kolekcionari" iako nije jasno kako tvrtka planira vratiti uzorke s asteroida na Zemlju.

Još jedna američka tvtka, Planetary Resources, objavila je u travnju 2023. planove o vađenju minerala iz asteroida.

Ovog je tjedna pokazala modele teleskopa kojima namjerava promatrati asteroide i na taj način utvrditi koji su pogodni za eksploataciju.

Osim tehničkih problema pri eventualnoj eksploataciji ruda sa asteroida postoje i oni pravne prirode jer nije jasno na koji način bi tvrtke mogle polagati pravo na "rudarenje" svemirskih tijela.

Naime prema Ugovoru o vanjskom svemiru iz 1967. kaže se da se "na vanjski svemir ne može polagati pravo suvereniteta ni boravkom ni bilo kakvim drugim načinom".

Međutim tvrtke smatraju da im pravo na eksploataciju daje odjeljak koji glasi: "Iskorištavanje i korištenje vanjskog svemira može se provoditi na korist i u interesu svih zemalja".

Stručnjaci sumnjaju u isplativost cijelog pothvata. NASA trenutno radi na misiji OSIRIS-rex koja bi trebala biti pokrenuta 2016., stajat će oko milijardu dolara a na Zemlju bi 2023. trebala donijeti 60 grama materijala izvađenog s asteroida.

Tvrtka DSI očekuje da će sa svakom misijom Dragonflya na zemlju spustiti 20-45 kilograma materijala.

"Brojke se ne mogu uspoređivati. Ako DSI uspije ostvariti svoju misiju svemirsko istraživanje će se zauvijek primijeniti a također će se postaviti pitanje kako to da su misije NASA-e tako skupe a rezultati tako mali", zaključuje Guardian, a prenosi HRT.

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram