Zatvori
Poslovni Puls
26/08/2013

Njemačka djeca u svojim rukama drže milijarde eura

U Njemačkoj je (gotovo) sve regulirano. Pravo je čudo da još ne postoje pravila oko dječjeg džeparca. I njemački roditelji muku muče s odgovorom na pitanje: koliko je džeparca OK? Djeca su u svakom slučaju sve imućnija...

Za informacijama i korisnim savjetima nesigurni roditelji tragaju na puno mjesta, i na internetu, ali i na roditeljskim sastancima. Pomažu i uredi za skrb oko djece, ono svake godine objavljuju tablice kojima roditelje informiraju o primjerenoj visini džeparca za djecu u različitim dobnim skupinama.

Za šestogodišnje dijete se tako preporučuje džeparac od šest eura mjesečno, 13-godišnjaci bi mjesečno trebali dobiti po 20 eura. Ali realnost pokazuje da su današnji roditelji puno velikodušniji i da svjim kćerima i sinovima u džep stave i puno više novca nego što to predlažu pedagozi.

Nakladnička kuća "Egmont Ehapa Verlag" već preko 20 godina istražuje ponašanje mladih potrošača. U aktualnom izdanju "Dječje potrošačke analize" ("KidsVerbraucherAnalyse") može se saznati da je visina džeparca na rekordnoj razini. Djeca stara između šest i 13 godina u prosjeku u Njemačkoj dobiju po 27,56 eura od roditelja. U tu svotu nisu uračunati novčani pokloni za blagdane, rođendane i ono što djeca dobiju od rodbine.

Velikodušni roditelji

"Njemačka djeca posljednjih godina dobivaju sve više i više džeparca", kaže za DW Ralf Bauer, voditelj istraživanja u spomenutoj nakladničkoj kući. Razlozi su gospodarski rast u zemlji i stopa inflacije, ali i sve izraženija velikodušnost roditelja, posebice u takozvanim "patchwork-obiteljima". U njima se očito ne "udvostručuje" samo broj roditelja, već i visina džeparca.

Prilikom analize potrošačkog ponašanja djece valja ipak biti oprezan. Mnoga istraživanja su samo paravan za gospodarske interese koji stoje iza njih. Često se događa da se (umjetno) povećavaju svote koju djeca navodno dobiju od roditelja kako bi se stimuliralo i potrošnju. "Već odavno se djecu otkrilo i kao ciljnu skupinu, mnoge firme u djeci vidi ravnopravne potrošače", opominje Holger Ziegler, profesor pedagogije na Sveučilištu u Bielefeldu i dodaje: "Postoje naravno i financijski interesi da djeca dobiju novac i da ga sami potroše!"

Knjige, jelo piće, mobiteli...

Sudeći po rezultatima "Dječje potrošačke analize", džeparac se troši uglavnom na knjige, časopise, jelo i piće. Većina djece (81% maloljetnika iz dobne skupine 6-13 godina) uglavnom sami odlučuju na što će novac potrošiti. Mnoge gospodarske branše takav razvoj ne žele i ne smiju ignorirati.

U Njemačkoj živi oko šest milijuna djece, oni raspolažu s preko tri milijarde eura. Džeparac ne primaju samo školarci, roditelji ga daju i djeci u predškolskom uzrastu. U prosjeku se radi o 10,68 eura mjesečno. Preko 50% djece stare između šest i 13 godina jako vodi računa o markama (brandovima) kad se radi o sportskoj obući, odjeći ili mobitelima.

Pedagog Holger Ziegler ipak napominje da je džeparac u konačnici "dobra stvar". Djeca koja primaju džeparac uče kako se odnositi prema novcu, kako raspolagati s određenim "budžetom", kako bi zadovoljili svoje potrebe ili želje. "Djeca mogu naučiti da sama odlučuju na što će potrošiti novac, a gdje novac neće potrošiti", kaže naš sugovornik. Tako djeca dobiju i osjećaj i za nestašicu novca. Neke druge studije naglašavaju još jedan pozitivan efekt džeparca: što djeca ranije nauče štedjeti novac, to je manja opasnost da kasnije (kao odrasle osobe) oni završe u dugovima.

TEME:  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram