Zatvori
Poslovni Puls
20/06/2014

Evo zašto je MMF ponovno prozvao Italiju

Nakon boravka jedne delegacije u Rimu, MMF je u objavio dokument s naslovom: "Osloboditi talijanske potencijale rasta". Odmah ispod naslova, ekonomisti MMF-a su ubacili citat talijanskog premijera Mattea Renzija. U veljači, kad je stupio na sadašnju dužnost, bivši gradonačelnik Firenze o Italiji je rekao: "Ovo je zahrđala zemlja. Zemlja koja je zastala, u lancima birokracije koja ju guši."..

Toj analizi šefa vlade MMF-ov se izvještaj priključuje bez ikakvog prigovora. Kao glavne prepreke na putu ozdravljenja privrede i financija, MMF je označio prije svega visoku stopu nezaposlenosti. MMF kritizira neučinkovito pravosuđe, nedovoljnu borbu protiv korupcije, neprimjerenu birokraciju i deficite u poticanju malih poduzeća i start-upova.

MMF smatra da od pomoći nije ni činjenica je da je stopa inflacije pala osjetno ispod jednog postotka - kao posljedica višegodišnjeg lošeg gospodarskog razvoja. U "borbi protiv krize" ta se neprilika ponajprije "natovarila" zajmoprimcima, piše MMF. Lagani gospodarski oporavak, koji se prognozira za tekuću godinu, i dalje je "krhak", a nezaposlenost "neprihvatljivo visoka". Potrebno je "brzo i odlučno političko djelovanje", smatra MMF.

Kako bi se uspješno suočilo s problemom nezaposlenosti, talijansko tržište rada mora se bolje organizirati. Pojedine regije morale bi centralizirati svoje programe zapošljavanja, politiku plaća moralo bi se dereguliratikako bi "firme mogle brže reagirati na promjene gospodarske situacije". MMF smatra da bi od velike pomoći posebice bilo "ukidanje radnih odnosa na neograničeno vrijeme, te povećanje broja ugovora kod kojih radnici postupno stječu prava na zaštitu."

MMF-ov papir zaključuje da je Italija doduše uspješno smanjila broj sudskih procesa koji još traju, ali i da je još uvijek "pravna učinkovitost" iznimno nedovoljna. Na tom području mora se nastaviti provoditi započete reforme, posebice u kontekstu snižavanja troškova suđenja i mogućnosti ograničavanja ulaganja žalbi. Radi sudova bi se osim toga morao bolje nadzirati, a mogućnosti medijacije češće koristiti.

MMF hvali napore zakonodavca da reducira birokratske prepreke, ali istovremeno se tvrdi da je provedba tih mjera "preslaba". To vrijedi za mnoga područja, npr. kod podrške malim poduzećima i start-upovima. MMF mala poduzeća naziva "kralježnicom talijanske privrede", i smatra kako bi ona iznimno profitirala od dosljedne provedbe stečajnog prava i mogućnosti postizanja izvansudskih nagodbi.

Kad se radi o borbi protiv korupcije, MMF-ovi ekonomisti izrekli su sljedeću "presudu": legislativno su očito poduzeti "koraci u pravom smjeru", ali njihova provedba "kaska" za potrebama.

MMF zahtijeva boljemogućnosti otpisa opasnih kredita, odnosno utemeljenje tzv. "bad banks" u kojima bi mogli biti "parkirani" ti krediti. Talijanske bi se banke moralo restruktuirati, a prednost bi 8u odnosu na one koje su u vlasništvu zaklada) trebale imati one banke koje su u posjedu vlasnika (udjela).

MMF predlaže smanjenje poreznih stopa i intenziviranje lova na utajivače poreza. To bi rasteretilo poslodavce, potaknulo privatne investicije u privredu i istovremeno pozitivno utjecalo na poreznu pravednost. Na koncu MMF-ov papir upućuje na odnos Italije da svojim europskim susjedima i partnerima u Europskoj uniji. Politika Europske središnje banke (ESB) mogla bi izići ususret gore navedenim reformama u Italiji, a to važi posebice za napore oko Europske bankarske unije. Ali Rim bi morao igrati aktivniju ulogu u tom europskom procesu, tvrdi se.

Italija će 1. srpnja 2014. preuzeti predsjedacnje Europskim vijećem. Premijer Renzi već je najavio da će tada iskoristiti svoj utjecaj kako bi ishodio promjene Pakta stabilnosti EU-a.

Izvor: DW

TEME: /  
PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram