Zatvori
Poslovni Puls
08/08/2014

Evo kako je jedan "video" otvorio Pandorinu kutiju farmaceutske industrije

Godinama se šesti po veličini proizvođač lijekova na svijetu radovao zbog dinamičnog rasta u Kini. Od početka 2013. je poslovanje britanskog poduzeća GlaxoSmithKline (GSK) u Kini, međutim, zasjenjeno skandalima i tužbama. Prvo su u sjedište koncerna u Londonu stigli anonimni e-mailovi, u kojima su se opisivale metode podmićivanja od strane GSK-ovih uposlenika u Kini. Uslijedio je video, u kojemu se šef GSK-a u Kini Mark Reilly prikazuje u krevetu s njegovom kineskom djevojkom...

U travnju 2013. je britanski istražitelj Peter Humphrey angažiran da pronađe zviždača. Umjesto da krene tragom optužbi za korupciju, to poduzeće nastoji začepiti takve rupe, kaže Jörg Schaaber, poznati njemački kritičar farmaceutske industrije.

"Rupu" Humphrey nije uspio pronaći, ali se navodno svojim istražnim radnjama previše približio kineskim dužnosnicima. U kolovozu prošle godine su uhićeni on i njegova žena, koja je podrijetlom Kineskinja. Optužba: ilegalna kupovina i prodaja privatnih informacija. Za 7. kolovoza je zakazan početak sudskog procesa protiv to dvoje - iza zatvorenih vrata.

Protiv u međuvremenu suspendiranog Marka Reillyja i dvojice kineskih menadžera je u svibnju ove godine podignuta optužnica. Tereti ih se da su platili milijune dolara mita liječnicima i bolnicama kako bi potaknuli prodaju lijekova. Kineska policija istražuje i protiv drugih stranih farmaceutskih koncerna. Za ta poduzeća je Kina jedno od najinteresantnijih tržišta, kaže Jörg Schaaber: "Kina je brzo rastuća ekonomija. Zemlja s velikim brojem stanovnika i sve većim srednjim slojem."

Procjenjuje se da bi Kina do 2016., nakon SAD-a, mogla postati drugo po veličini tržište za lijekove. Privlačnost tržišta, ali i manjkavo pridržavanje pravila je dovelo do toga da je podmićivanje liječnika u Kini postalo široko rasprostranjena praksa. „Ali, to što se GSK usudio je posebno drsko“, kaže Schaaber, navodeći da je ta tvrtka velikodušno podmićivala liječnike te da je bilo, kako kaže, i slučajeva plaćanja posjeta bordelima.

Luksuzna putovanja su očito također bila u toj "mito-ponudi". Ali i posjeti znanstvenim kongresima na privlačnim mjestima izgleda nisu bili problem, jer tamo znanstvenici, koje plaća industrija, mogu suptilno proširiti reklamne poruke, pojašnjava Schaaber. On istodobno dodaje da to nije samo "kineski specijalitet", već međunarodno uvriježena praksa. "Sponzorstvo posjeta kongresima je široko rasprostranjeno i mnogi od tih međunarodnih kongresa bi imali manje brojke sudionika kad ne bi bili toliko sponzorirani od strane farmaceutske industrije", kaže Schaaber. Taj Nijemac je direktor BUKO farmaceutske kampanje, koja se zalaže za pravedniji pristup lijekovima. „Jer, pristup lijekovima je često spriječen siromašnim ljudima u zemljama“, kaže Schaaber.

"Taj cijeli poslovni model farmaceutske industrije se temelji na ostvarenju visokih cijena koje sa stvarnim cijenama proizvodnje nemaju nikakve veze, već se, kako smatra industrija, opravdavaju time da znanstvena istraživanja koštaju", ističe Schaaber. A koliko ta znanstvena istraživanja doista koštaju ostaje nepoznanica. Rezultati jednog istraživanja iz SAD-a i Kanade su, međutim, pokazali da te tvrtke u prosjeku duplo više novca troše na marketing nego na znanstvena istraživanja, navodi Schaaber.

U slučaju GSK-a se s marketinga prešlo na podmićivanje. A to se odrazilo na cijene. Tako su lijekovi GSK-a, proizvedeni za 30 yuana, u Kini prodavani djelomično i za 300 yuana. Zahvaljujući velikodušnom podmićivanju brojni liječnici i bolnice i dalje ostaju vjerni GSK-ovim proizvodima i odbacuju jeftinije alternative.

Takvoj praksi sada kinesko pravosuđe želi stati ukraj. Iako državno odvjetništvo u Shangaju nije moglo povezati privatnog istražitelja Humphreya s farmaceutskim koncernom GSK, menadžere u Londonu vjerojatno čekaju besane noći. Jer, Peter Humphrey je navodno pri svom traganju za zviždačem naišao na informacije o kriminalnim metodama tvrtke. Svojim kolegama je, kako se navodi, pisao da ne sumnja u istinitost tih informacija.

Ukoliko sud u Shangaju dođe do zaključka da je sjedište koncerna u Londonu toleriralo sustav podmićivanja u Kini, onda GSK-u u Velikoj Britaniji i SAD-u prijete velike kazne.

Izvor: Deutsche Welle

PODIJELITE OVAJ ČLANAK:
Sva prava pridržana © 2022 PoslovniPuls.com
cross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram